Bronzani “orlići”: Prava uvertira za Evrobasket

Sjajnu uvertiru pred Evrobasket, koje se odrzava od 1. do 18. septembra priredili su reprezentativci Srbije do 18 godina. Oni su u Izmiru prethodne nedelje uspeli da obezbede bronzano odličje u konkurenciji najboljih juniorskih reprezentacija Evrope.

U grupnoj fazi naši momci su odmerili snage sa ekipama Slovenije, Grčke i Ceške i zabeležili impresivan skor od tri pobede, bez poraza. Sve tri utakmice su “orlići” odigrali sjajno - meč protiv Slovenije okončali su pobedom 70:52, Grčka je poražena sa 14 razlike (77:63),a u poslednjoj utakmici grupne faze savladana je Češka 82:65.

Nokaut fazu je naš tim započeo utakmicom protiv vršnjaka iz Crne Gore. Meč je obeležio sjajni Marko Šarenac, koji je završio utakmicu sa neverovatnim indeksom korisnosti od čak +32! Nedostajala su mu samo dva skoka da bi sjajnu utakmicu kompletirao dabl-dabl učinkom (22 poena, 8 skokova). Sa njim na terenu tu utakmicu je bilo nemoguće izgubiti, pa su naši momci slavili rezultatom 80:56 i plasirali se u četvrtfinale gde ih je čekalo najboljih 12 kosarkaša Izraela.

U četvrtfinalnu utakmicu Srbija je ušla dosta plašljivo, pa je tako rezultat na poluvremenu iznosio 39:22. Tada je delovalo da je trka za prva tri mesta za naše momke gotova, ali je selektor Vladimir Đokic govorom na poluvremenu uspeo da razbudi svoje momke koji su neverovatnom igrom u drugom poluvremenu uspeli da preokrenu utakmicu u svoju korist i na krilima Ilije Milijaševica i već pomenutog Marka Šarenca (70 odsto šuta za 2 poena) odnesu neverovatnu pobedu.

Na red dolazi polufinale i reprezentacija Španije. Definitivno najveći zalogaj za naš tim na ovom turniru. Španci su fizički jedna od najdominantnijih ekipa Evrope, ako ne i sveta, što je predstavilo ogroman problem za naše momke. Španci su svojom atomskom odbranom sveli naše momke na svega 38 poena, koji su postigli samo 13 u prvom poluvremenu! Protivnici su kontrolisali skok u oba pravca, uz pomoć sjajnog Izana Almanse (21 poen, 12 skokova) i tako naš tim ostavili bez finala (60:38).

Poraz u polufinalu za naše momke značio je borbu za treće mesto. Protivnik je bila, kao i u grupnoj fazi, ekipa Slovenije, samo je ovaj put ulog bio mnogo veći. Gledali smo pravu rezultatsku klackalicu, pravi “rat”, kakav dolikuje borbi za medalju na ovako velikom turniru. Naši momci su ipak bili hrabriji i željniji uspeha od protivnika i sjajnom poslednjom četvrtinom su osvojili bronzanu medalju. Meč su dobili rezultatom 70:67.

U idealnoj petorci turnira se našao i nas Ilija Milijaševic koji je bio jedan od najkonstantnijih pojedinaca na ovom turniru. Ovo je samo jedan od dokaza da Srbija ima zlatnu budućnost u košarci, a ne treba zanemariti ni uspeh naše ženske reprezentacije do 18 godina koja je osvojila takođe bronzu na Evropskom prvenstvu B divizije pobedom nad Slovačkom (62:50) i tako otvorila mogućnost da se vrati u A diviziju.