"Fer-plej" sindrom: šta je to i zašto je “Barsa” patila od njega?

Finansijski "fer-plej" (FFP) je pravilo koje je UEFA osmislila još 2009. godine, ali je na snagu stupilo od sezone 2011/12. Pravilo je bilo predviđeno da smanji razliku između bogatih i siromašnih klubova i da iskoreni nekontrolisane potrošnje.

U teoriji FFP je pravilo koje klubove ograničava da potroše više od 5 miliona evra preko onog novca koji je klub zaradio u rasponu od tri godine. Novi limit koji je nadovezan na prethodno pravilo je 30 miliona preko zarade, samo ukoliko vlasnici ili neka kompanija koja je u saradnji sa klubom (sponzor) može da pokrije dodatne troškove.

U promet novca za FFP spadaju plate svih zaposlenih, prihod od prodaje igrača, novac za kupovinu novih igrača, troškovi za putovanja (ukupni troškovi prvog tima). U ovaj obračun ne spadaju prihodi od prodatih karata, reklama, klupskih prodavnica i troškovi omladinske škole.

Za nepoštovanje FFP klubovi se kažnjavaju na nekoliko načina: novčanim kaznama, oduzimanjem bodova, izbacivanjem iz takmičenja, zabranama za registraciju i dovođenje novih fudbalera.

Ispostavilo se da je FFP sistem pun mana, pa tako plan da se smanji jaz između bogatih i siromašnih nije baš uspeo. Polje gde je FFP pravilo bespomoćno je na relaciji sponzor-klub, pa tako uz dobre advokate i bogatog vlasnika, bilo koji klub na svetu može da ima beskonačan priliv novca, što najbolje može da se vidi na primerima Mančester Sitija i PSŽ-a.

Španska La Liga je liga sa najzahtevnijim FFP pravilima, pa tako u tom prvenstvu nema nekontrolisanih transakcija. Njen FFP se zasniva na takozvanoj "ograničenoj potrošnji". Pre svake sezone, klubovi lige šalju podatke o svojim prihodima i troškovima koji idu dalje na analizu. Nakon cele analize se određuje procenat od ukupnog balansa koji klub sme da koristi na plate i transfere i taj procenat u najboljem slučaju iznosi 70 odsto ukupnog budžeta.

To je bila ključna stavka kod problema španskog giganta, Barselone. Za vreme pandemije je klub pod palicom tadašnjeg predsednika Bartomeua pretrpeo prevelike gubitke, pa je tako dug kluba narastao na 1,3 milijardi evra! Takođe, prethodna sezona je, u finansijskom smislu, za Barselonu završena na najgori mogući način. Finansijski balans kluba je iznosio 144 miliona u minusu! Zbog takvog stanja, Barsi je od strane lige odobreno pravo na samo 25% budžeta a zatim. predsednik kluba, Žoan Laporta i sami igrači su bili primorani na nekoliko nesvakidašnjih poteza, da bi klub ostao konkurentan i da bi mogao da uopšte registruje nova pojačanja!

Nekolicina igrača je pristalo na smanjenje plate, dok se Đerar Pike odrekao čitave plate ne bi li pomogao klubu! Barsa se zatim okrenula ekstremima, pa je tako prodajom 25% TV prava za narednih 25 godina, prodajom oko 25% svog TV studija i prodajom, takođe, 25% sopstvene klupske proizvodnje prihodovala između 800 i 900 miliona evra. Nakon svih tih silnih odricanja, glavni ljudi La lige su konačno bili zadovoljni „Barsinom“ finansijskom slikom, pa je klub dobio dozvolu za registraciju novih fudbalera.

Barselona se na ovaj način odrekla ogromnih prihoda u budućnosti, a da li je ovaj potez pravi ili samo očajnički, vreme će dati odgovor...

FOTO: UNSPLASH