Punoletstvo poslednje medalje sa rukometnog Mundijala

Poslednju medalju na svetskim prvenstvima srpski rukometaši su osvojili na današnji dan, 3. februara 2001. godine, u Francuskoj.

Bilo je to drugo vreme, pa se i država drugačije zvala. Ipak, škola rukometa bila je prepoznatljiva – jugoslovenska. Neki od njenih najboljih izdanaka tog vremena bili su i nosioci igre reprezentacije koja je svoje navijače navikla na medalje.

Pet godina ranije osvojena je bronza na Evropskom prvenstvu, dve godine ranije bronza na Svetskom prvenstvu, dok je reprezentacija Jugoslavije na Olimpijskim igrama u Sidneju bila četvrta.

Kapiten tima Dragan Škrbić, bio je proglašen za najboljeg rukometaša sveta 2000. godine, a među stativama je bio i Arpad Šterbik, koji je nekoliko godina kasnije takođe poneo to priznanje.

U meču za treće mesto Mundijala u Francuskoj, „plavi“ su savladali Egipat rezultatom 27-17, a kapiten tima je nakon meča istakao da je ishod odlučilo to što se Jugoslavija bolje oporavila od poraza u polufinalu. Polufinalni susret bio je veoma uzbudljiv a izabranici Branislava Pokrajca poraženi su od Švedske rezultatom 25:24.

Prethodno su Škrbić i drugovi u četvrtfinalu pobedili Španiju, a u osmini finala Island. Tokom grupne faze doživeli su poraz od budućeg svetskog prvaka i domaćina turnira Francuske, a savladali su Alžir, Brazil, Argentinu i Kuvajt.

Na slici je deo ekipe koja je u Beograd sa bronzanom medaljom stigla 5. februara 2001. godine.